Jaki sport walki wybrać dla dziecka? 2
Jaki sport walki wybrać dla dziecka?

Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku odpowiedni rozwój, urozmaicić wolny czas i zachęcić do uprawiania jakiegoś sportu. Sporty walki dla dzieci to dobry pomysł na spożytkowanie energii podopiecznych, rozwinięcie w nich pasji i szlifowanie charakteru. Już dawno obalone zostały mity, że nauka sztuk walki wzbudza wśród dzieci agresję - dzieje się w końcu dokładnie przeciwnie i trenujące dzieci często wykazują się lepszą kontrolą emocji i umiejętności ich rozładowania! W takim razie warto zastanowić się, jaki sport walki dla dziecka będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę przy pierwszych zajęciach?

Pozwól dziecku zdecydować razem z Tobą

Podczas zastanawiania się nad tym, jakie sztuki walki dla dzieci będą najlepsze dla Twojego syna lub córki, pamiętaj przede wszystkim o tym, że przyszłe hobby dziecka ma być dla niego głównie zabawą. Zajęcia dla młodszych zawsze wyglądają inaczej niż te dla młodzieży i dorosłych - jest w nich mniej surowej techniki i walki, a więcej zabawy, która pozwala poznawać i przekraczać limity ciała. Dlatego właśnie radzimy, by nie dać się złapać w pułapkę surowego i zadaniowego podejścia do sportu - miłość do sztuk walki rozbudzona u malucha przez zabawę z powodzeniem rozwinie się w przyszłości w zainteresowanie poważniejszymi treningami. Na początku warto usiąść razem z dzieckiem, opowiedzieć, jakie są możliwości, i razem z najmłodszym wybrać odpowiednią dyscyplinę. Możecie na przykład obejrzeć filmiki z różnych sztuk walki albo sprawdzić, w jakim duchu trenują postaci z ulubionych bajek dziecka.

Co jeśli się nie spodoba?

Może się okazać, że po pierwszym spotkaniu dziecko stwierdzi, że nie podoba mu się wybrany sport. Możesz je namówić na spróbowanie jeszcze jednego, dwóch treningów, jednak jeśli po kilku spotkaniach wciąż będzie negatywnie nastawione - pozwól mu zrezygnować! Śmiało możesz zapisać dziecko na inny rodzaj zajęć, by kontynuować przygodę gdzie indziej i nie ryzykować zgaszenia chęci do sportu u malucha.

Sztuki walki dla dzieci - jaka dyscyplina najlepsza?

Wszystkie sporty walki wymagają sporej kontroli emocji i skutecznego poznawania zarówno własnych możliwości, jak i sił przeciwnika. Mimo to sztuki walki różnią się między sobą wieloma aspektami, którym warto się przyjrzeć przed podjęciem decyzji.

Judo

Judo to sztuka walki chwytanej, czyli skupiającej się na takim sposobie złapania przeciwnika, aby pokonać go poprzez rzucenie na ziemię (spokojnie! Brzmi groźnie, ale odpowiednie materace i technika sportu sprawiają, że “rzucenie” to bardziej “odłożenie” kolegów z treningu). Ten sport wzmacnia wydolność organizmu, siłę, refleks oraz charakter, ucząc korzystać z energii przeciwnika.

Karate

Karate to sztuka walki, która skupia się na uderzeniach i kopnięciach. Na początku dzieci uczą się więcej techniki ruchów, jednak najmłodsi czekają najbardziej na trochę rywalizacji - dlatego pod okiem trenera dochodzi do walk między uczestnikami. Jeżeli obawiasz się o urazy, możesz wyposażyć swojego podopiecznego w ochraniacze na przedramiona dla dzieci czy ochraniacze na nogi dla dzieci, aby ochronić te kończyny, które są wystawione na ciosy.

sztuki walki dla dzieci

Taekwondo

W taekwondo dzieci poprawiają swoją koordynację ruchową oraz kondycję - wszystko dzięki stopniowemu i umiejętnemu wprowadzaniu elementów technicznych taekwondo przez instruktorów. Takie zajęcia to też świetna okazja na naukę podstaw pracy zespołowej i budowania pewności siebie dziecka. W trakcie spotkań uczestnicy spotkają się z wieloma nowymi sprzętami treningowymi, takimi jak miękkie poduchy i tarcze, na których będą mogli ćwiczyć nowe ruchy. A na dobry start warto kupić dziecku wygodny dobok do taekwondo.

Boks tajski

Muay-thai, czyli boks tajski, to zajęcia, które pozwalają dzieciom rozwinąć koordynację i zręczność, a przy tym zwiększają świadomość możliwości ciała. W boksie tajskim duży nacisk kładzie się na gibkość, naprawdę kluczową w nauce fundamentów tej sztuki walki. W trakcie zajęć dzieci dużo skaczą, pracują nad balansem, koordynacją ruchową oraz swoją prędkością, jednocześnie ucząc się prostych, podstawowych technik boksu tajskiego. Dla pełnej swobody ruchu warto zainwestować w wygodne spodenki treningowe do muay-thai dla dziecka.

Wybór sportów walki dla dzieci jest współcześnie ogromny. Niezależnie od tego, czy wybierzesz boks tajski, karate i judo, najważniejsze, żeby Twoja pociecha dobrze się tam bawiła. Słuchaj sygnałów dziecka i w razie potrzeby szukajcie dalej nowych zajęć. Świat sportów walki jest pełen okazji do odkrycia swojej pasji!

Komentarze do wpisu (2)

20 maja 2022

Karate kyokushin najlepsze! :)

11 grudnia 2023

Ja trenuje karate

Blog kategorie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium